Nie jest tajemnicą, że koty i psy mają bardzo różne potrzeby żywieniowe. Choć może być kuszące, aby karmić je tym samym pokarmem, istnieją istotne różnice między ich wymaganiami żywieniowymi, które należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o posiłkach. W tym wpisie na blogu omówimy kluczowe różnice w potrzebach żywieniowych kotów oraz psów.

Co powinny jeść koty? Zapotrzebowanie żywieniowe

Koty mają wyjątkowe potrzeby żywieniowe i ważne jest, aby zrozumieć, co powinny jeść, aby pozostać zdrowe. Koty wymagają diety o wysokiej zawartości białka, jak również niezbędnych kwasów tłuszczowych, witamin i minerałów. Białko jest szczególnie ważne, ponieważ pomaga kotom budować i utrzymywać masę mięśniową, wzmacnia ich system odpornościowy i dostarcza im energii.

Najlepszymi źródłami białka dla kotów są drób, ryby, jaja i niektóre produkty mleczne. Powinny one otrzymywać co najmniej 30% dziennego spożycia kalorii z białka. Kwasy tłuszczowe pomagają utrzymać zdrową okrywę włosową i wspierają ogólny stan zdrowia. Najlepszym źródłem tłuszczu dla kotów są wysokiej jakości tłuszcze zwierzęce, takie jak olej rybny i tłuszcz drobiowy.

Sprawdź:  Stojaki na folię - wygodne i pomocne!

Czy psy mogą jeść to samo co koty?

Nie, psy i koty mają różne wymagania żywieniowe i nie powinny być karmione tą samą karmą. Chociaż oba zwierzęta potrzebują białka, węglowodanów i tłuszczów w swojej diecie, potrzebują różnych ilości każdego składnika odżywczego. Koty wymagają wyższych poziomów białka niż psy, a także specyficznych niezbędnych kwasów tłuszczowych i witamin, które zazwyczaj nie występują w karmie dla psów – takie wartości zapewnia Fitmin karma dla kota.

Dodatkowo koty nie są w stanie strawić niektórych węglowodanów powszechnie występujących w karmie dla psów. Dlatego najlepiej jest podawać kotom i psom osobne posiłki, które są dostosowane do ich indywidualnych potrzeb.

Podsumowując, koty i psy mają różne wymagania żywieniowe i nie powinny być karmione tą samą karmą. Koty wymagają większych ilości białka niż psy, a także specyficznych witamin i niezbędne kwasy tłuszczowe.