Półprzewodniki reagujące na światło, to jedno z tych odkryć, które odmieni oblicze w dziedzinie komunikacji i elektroniki. Dowodzą tego m.in. niemieckie badania prowadzone przez niezależny Institute des Forschungsverbundes. Ich wyniki dowiodły, że technologie bazujące na tych materiałach będą mogły pracować nawet do 5 tysięcy razy szybciej niż te, których używa się obecnie. Mowa tu zwłaszcza o komputerach i innym sprzęcie elektronicznym. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?

Półprzewodniki reagujące na światło zmienią oblicze świata

Wszystko zaczęło się od tego, kiedy berlińscy naukowcy zbudowali tranzystory, w których zastosowano specjalne kryształki o właściwościach takich jak inne klasyczne półprzewodniki. Mowa o arsenku galu, który często określany jest skrótem GaAs (gallium arsenide). Półprzewodniki te okazały się jednak być dość specyficzne – po wygenerowaniu padającej na nie wiązki światła, zaczęły one reagować w nietypowy sposób. Pod jego wpływem zaczęły samoistnie generować szybko zmieniające się impulsy elektryczne. Ta nietypowa właściwość pozwoliła naukowcom na stworzenie szybkich układów scalonych.

Szybkie układy scalone to impulsy światła o różnej długości. Są to przede wszystkim fale o długości 650 – 900 nm, które są bardzo bliskie widzialnemu światłu o pomarańczowym kolorze oraz częstotliwości podczerwieni. Tak skonstruowane tranzystory, w związku z tym, że ich pracę kontroluje padające na nie światło o określonych parametrach – wykonują swą pracę w zatrważająco szybkim tempie. Biorących udział w badaniach naukowcom, udało się zbudować na ich postawie zegar, który generował impulsy nawet 5 tysięcy razy większej częstotliwości, niż jakiekolwiek inne, obecnie dostępne na rynku zegary.

Sprawdź:  9 zalet prostopadłościennych zbiorników z tworzyw sztucznych

Więcej na temat usług i produktów związanych z technologią GaAs, można znaleźć tutaj.

Półprzewodniki GaAs i ich praktyczne zastosowanie

Wykorzystanie otrzymywanego syntetycznie arsenku galu stosowane jest m.in. w przemyśle elektronicznym. Ze względu na swoje cenne właściwości związane z półprzewodnictwem, jest to obecnie drugi po krzemie materiał, który jest najchętniej wykorzystywany w:

  • mikro- i optoelektroniece,
  • technice mikrofalowej,
  • diodach elektroluminescencyjnych (LED),
  • diodach laserowych,
  • ogniwach słonecznych (fotowoltaika),
  • fotodetektorach,
  • tranzystorach.

VIGO System to niekwestowany lider w zakresie szybkich układów scalonych. Jeżeli więc pragniesz dowiedzieć się więcej na temat stymulujących światło półprzewodników, odwiedź stronę ent-epitaxy.com.