Współczesne systemy telekomunikacyjne bazują na wykorzystaniu światłowodów, czyli specjalnego rodzaju przewodów, w których nośnikiem informacji jest światło. W odróżnieniu od tradycyjnych przewodów elektrycznych ich rdzeń nie jest metalowy, lecz wykonany z przezroczystego włókna szklanego z domieszką innych materiałów syntetycznych. Do prowadzenia takich przewodów wykorzystywane są specjalne mikrorurki światłowodowe. W sprzedaży znaleźć można ich kilka rodzajów.

Trzy typy mikrorurek światłowodowych

W zależności od grubości i tym samym wytrzymałości zastosowanego płaszcza ochronnego możemy spotkać się z różnymi typami mikrorurek światłowodowych. Podstawowym rodzajem tego typu akcesoriów są mikrorurki grubościenne, które stworzono z myślą o bezpośrednim układaniu w gruncie. Grubsze ścianki zapewniają wyższy poziom ochrony przed niszczącymi czynnikami środowiskowymi. Drugi rodzaj to mikrorurki cienkościenne dostępne w dwóch wersja. Pierwsza z nich to mikrorurki przeznaczone do instalacji w kanałach technicznych, w rurach wtórnych kanalizacji kablowej lub rurach rurociągów kablowych. Drugą są mikrorurki światłowodowe przystosowane do instalacji w budynkach. To akcesoria, które charakteryzują się dodatkowymi właściwościami, są m.in. trudnopalne, bezhalogenowe, o niskiej emisji dymu i tym podobne.

Sprawdź:  Tanie rozmowy w 2020

Zastosowania mikrorur światłowodowych

Do budowy rurowych kanałów technologicznych w infrastrukturze miejskiej, w tym sieci szerokopasmowego internetu wykorzystuje się przede wszystkim grubościenne mikrorurki światłowodowe. Przy budowie systemów telekomunikacyjnych wewnątrz budynków użytkowych i mieszkalnych wykorzystuje się różne rodzaje mikrorurek światłowodowych cienkościennych, przede wszystkim niepalnych lub trudnozapalnych, wykonanych zgodnie z określoną prawem normą. Niezależnie od sposobu wykonania wszystkie mikrorury tego typu przeznaczone są do celów telekomunikacyjnych i FTTH, czyli układania instalacji światłowodowej bezpośrednio w domu docelowego odbiorcy szerokopasmowego internetu. Co ważne, w większości przypadków mikrorury są wewnętrznie rowkowane, co służy ułatwieniu wprowadzenia mikrokabli.

Grubo- i cienkościennych mikrorurek światłowodowych używa się przede wszystkim do budowy sieci szerokopasmowego internetu, do zastosowań telekomunikacyjnych, a także do poprawy jakości sygnału dostarczanego przez operatorów telewizji kablowej. W zależności od rodzaju, mikrorury przeznaczone są do układania bezpośrednio w gruncie, w kanałach technicznych, w rurociągach kablowych lub w teletechnicznych instalacjach budynkowych.